Skip to content

61 Pennington Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1871

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2014

Property Information

Block3901
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,292
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,300
8%
Improvement Value:$57,700
92%
Total Assessment$63,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,655+4.2%
2024$3,507+0.3%
2023$3,498+0.3%
2022$3,487+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$20,500
DeedBook 5985, Page 170

Property Sale

Sale
$34,167
DeedBook 5557, Page 115

Property Sale

SaleMulti
$440,500
DeedBook 4402, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1871