Skip to content

75 Bellevue Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$6,000
Last Sale Date
Sep 4, 2001

Property Information

Block4001
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,300
19%
Improvement Value:$22,600
81%
Total Assessment$27,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,618+4.2%
2024$1,553+0.3%
2023$1,549+0.3%
2022$1,544+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1920