Skip to content

302 E State St

Trenton, NJ 08608

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Dec 29, 2016

Property Information

Block608
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class10
Description3SB 7615SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage7,615
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,600
21%
Improvement Value:$254,400
79%
Total Assessment$322,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,679+4.2%
2024$17,926+0.3%
2023$17,881+0.3%
2022$17,823+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft7,615DeedBook 6272, Page 1866Recorded1/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950