Skip to content

320-322 E State St

Trenton, NJ 08608

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Apr 14, 2022

Property Information

Block608
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class10
Description4282SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,290
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,800
76%
Improvement Value:$35,600
24%
Total Assessment$148,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,609+4.2%
2024$8,261+0.3%
2023$8,241+0.3%
2022$8,214+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$800,000
Sq Ft2,290DeedBook 6487, Page 1298Recorded6/6/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 6150, Page 1607

Property Sale

SaleMulti
$252,000
DeedBook 4934, Page 30

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4293, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1950