Skip to content

36 Volk St

Trenton, NJ 08618

Built 1996

Last Sale Price
$67,000
Last Sale Date
Jan 29, 1996

Property Information

Block6307
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,148
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,100
13%
Improvement Value:$54,200
87%
Total Assessment$62,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,614+4.2%
2024$3,468+0.3%
2023$3,460+0.3%
2022$3,448+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 3036, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1996