Skip to content

519 W Ingham Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2023

Property Information

Block6905
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,284
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,800
10%
Improvement Value:$79,300
90%
Total Assessment$88,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,111+4.2%
2024$4,905+52.0%
2023$3,226+0.3%
2022$3,216+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$143,000
Sq Ft1,704DeedBook 6489, Page 1122Recorded6/22/2022

Property Sale

Sale
$71,000
Sq Ft1,704DeedBook 6440, Page 500Recorded5/6/2021

Property Sale

Sale
$23,500

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 6249, Page 662Recorded5/12/2016

Property Sale

Sale
$10,000

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 6202, Page 572Recorded9/16/2014

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 2406, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1912