Skip to content

587 Roosevelt St

Trenton, NJ 08618

Built 1921

Owner
---
Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Apr 25, 2025

Property Information

Block6905
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,704
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,600
21%
Improvement Value:$43,200
79%
Total Assessment$54,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,179+4.2%
2024$3,051+0.3%
2023$3,043+0.3%
2022$3,033+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft1,704DeedBook 6589, Page 1973Recorded5/6/2025

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 2287, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1921