Skip to content

224 Perry St

Trenton, NJ 08618

Built 1887

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Nov 19, 2012

Property Information

Block7303
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningHIST
Sq Footage2,244
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,500
8%
Improvement Value:$61,100
92%
Total Assessment$66,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,863+4.2%
2024$3,708+0.3%
2023$3,698+0.3%
2022$3,686+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 6160, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1887