Skip to content

216-220 Perry StTrenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Date
Mar 11, 2011

Property Information

Block7303
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3SF 23180SF
Dwellings20
ZoningHIST
Sq Footage9,552
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
36%
Improvement Value:$713,700
64%
Total Assessment$1,113,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$64,606+4.2%
2024$62,000+0.3%
2023$61,844+0.3%
2022$61,643+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6103, Page 760

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 2997, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1950