Skip to content

212-14 Perry StTrenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Sep 6, 2022

Property Information

Block7303
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description---
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage1,008
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,100
23%
Improvement Value:$21,000
77%
Total Assessment$27,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,572+4.2%
2024$1,509+0.3%
2023$1,505+0.3%
2022$1,500+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,008DeedBook 6503, Page 276Recorded10/11/2022

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5564, Page 125

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 3683, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1900