Skip to content

211 Allen StTrenton, NJ 08618

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Dec 19, 2000

Property Information

Block7303
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB 2590 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,916
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,900
98%
Improvement Value:$100
2%
Total Assessment$6,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$348+4.2%
2024$334+0.3%
2023$333+0.3%
2022$332+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 3976, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1950