Skip to content

1103 Mrtn King Jr Blv

Trenton, NJ 08638

Built 1916

Last Sale Price
$58,500
Last Sale Date
Jul 8, 1996

Property Information

Block9302
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,538
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,800
17%
Improvement Value:$37,700
83%
Total Assessment$45,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,639+4.2%
2024$2,533+0.3%
2023$2,527+0.3%
2022$2,518+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$58,500
DeedBook 3092, Page 264

Property Sale

SaleMulti
$23,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1916