Skip to content

1111-1125 Mrtn King Jr Bl

Trenton, NJ 08638

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2006

Property Information

Block9302
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2SCB 11289 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage11,468
Acreage15110

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
10%
Improvement Value:$306,800
90%
Total Assessment$341,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,781+4.2%
2024$18,983+0.3%
2023$18,936+0.3%
2022$18,874+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4220, Page 96

Property Sale

SaleMulti
$154,500
DeedBook 2484, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1950