Skip to content

1101 Mrtn King Jr Blv

Trenton, NJ 08638

Built 1916

Last Sale Price
$71,300
Last Sale Date
Jul 5, 2006

Property Information

Block9302
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,504
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,200
9%
Improvement Value:$63,700
91%
Total Assessment$69,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,055+4.2%
2024$3,891+0.3%
2023$3,882+0.3%
2022$3,869+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$71,300
DeedBook 5419, Page 47

Property Sale

Sale
$30,401
DeedBook 2421, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1916