Skip to content

111 W Paul Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 15, 2023

Property Information

Block9304
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,900
71%
Improvement Value:$18,500
29%
Total Assessment$63,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,678+4.2%
2024$3,529+0.3%
2023$3,521+0.3%
2022$3,509+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$150,000
Sq Ft1,800DeedBook 6532, Page 27Recorded8/22/2023

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

SaleMulti
$77,500
DeedBook 6461, Page 482Recorded10/20/2021

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 2539, Page 479

Property Built

Built

Year Built: 1950