Skip to content

272 Mercer RdPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Feb 23, 2007

Property Information

Block10402
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page104

Building Details

Building Class19
Description2S F 2G
Dwellings2
ZoningR5
Sq Footage3,025
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
35%
Improvement Value:$555,000
65%
Total Assessment$860,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,902+3.0%
2024$22,231+3.1%
2023$21,568+0.8%
2022$21,400+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 5584, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1955