Skip to content

295 Mercer RdPrinceton, NJ 08540

Built 2005

Last Sale Price
$2,012,500
Last Sale Date
Jun 19, 2007

Property Information

Block10001
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page100

Building Details

Building Class21
Description2SF 3DET
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage4,708
Acreage1.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,000
21%
Improvement Value:$1,405,100
79%
Total Assessment$1,782,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,457-2.9%
2024$48,885+5.6%
2023$46,285+0.8%
2022$45,924+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,012,500
DeedBook 5701, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 2005