Skip to content

305 Drakes Corner RdPrinceton, NJ 08540

Built 1995

Last Sale Price
$2,625,000
Last Sale Date
Jun 24, 2005

Property Information

Block102
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page1

Building Details

Building Class21
Description---
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage---
Acreage5.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$651,000
27%
Improvement Value:$1,751,000
73%
Total Assessment$2,402,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$64,964+0.7%
2024$64,519+0.6%
2023$64,119+0.8%
2022$63,619+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,625,000
DeedBook 5257, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1995