Skip to content

537 Drakes Corner RdPrinceton, NJ 08540

Built 1973

Last Sale Price
$634,000
Last Sale Date
Apr 24, 2001

Property Information

Block102
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage---
Acreage4.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$601,600
72%
Improvement Value:$228,500
28%
Total Assessment$830,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,526+5.9%
2024$21,266+3.1%
2023$20,632+0.8%
2022$20,471+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$634,000
DeedBook 4036, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1973