Skip to content

7 Newlin RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2006

Owner
---
Last Sale Price
$3,000,000
Last Sale Date
Jun 30, 2025

Property Information

Block10602
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page106

Building Details

Building Class22
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage5,036
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$567,000
29%
Improvement Value:$1,359,100
71%
Total Assessment$1,926,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,292+5.9%
2024$48,422+3.1%
2023$46,978+0.8%
2022$46,612+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,000,000
Sq Ft5,036DeedBook 6595, Page 1567

Property Sale

Sale
$2,200,000

From:

To:

Sq Ft5,036DeedBook 6270, Page 1994Recorded12/14/2016

Property Sale

Sale
$1,950,000
DeedBook 6059, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 2006