Skip to content

160 Springdale RdPrinceton, NJ 08540

Built 1922

Owner
---
Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
Jan 14, 2026

Property Information

Block10603
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page106

Building Details

Building Class21
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,960
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$567,000
51%
Improvement Value:$535,200
49%
Total Assessment$1,102,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,352+5.9%
2024$27,709+3.1%
2023$26,883+0.8%
2022$26,673+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,800,000
Sq Ft2,960DeedBook 6617, Page 358Recorded2/2/2026

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 2401, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1922