Skip to content

1 Ober RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2018

Last Sale Price
$1,916,500
Last Sale Date
Jan 26, 2016

Property Information

Block10603
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page106

Building Details

Building Class22
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage6,086
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$546,500
23%
Improvement Value:$1,852,400
77%
Total Assessment$2,398,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$63,883+5.9%
2024$60,308+3.1%
2023$58,509+0.8%
2022$58,053+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

SaleMulti
$1,916,500

From:

To:

DeedBook 6243, Page 253Recorded3/3/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$1,785,000
DeedBook 5157, Page 185