Skip to content

90 Olden LanePrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Mar 27, 2024

Property Information

Block10603
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page106

Building Details

Building Class22
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR5
Sq Footage5,526
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$628,000
32%
Improvement Value:$1,358,700
68%
Total Assessment$1,986,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,906+5.9%
2024$49,946+3.1%
2023$48,456+0.8%
2022$48,078+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,500,000
Sq Ft5,526DeedBook 6553, Page 1624Recorded4/12/2024

Property Built

Built

Year Built: 1930