Skip to content

28 Haslet AvePrinceton, NJ 08540

Built 1928

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Jun 28, 1994

Property Information

Block10603
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page106

Building Details

Building Class22
Description2SBRST2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$590,000
38%
Improvement Value:$973,900
62%
Total Assessment$1,563,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,647+5.9%
2024$39,316+3.1%
2023$38,144+0.8%
2022$37,846+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000
DeedBook 2826, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1928