Skip to content

6 Haslet AvePrinceton, NJ 08540

Built 1922

Last Sale Price
$2,141,677
Last Sale Date
Apr 11, 2017

Property Information

Block10603
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page106

Building Details

Building Class22
Description2SB 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,896
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$591,000
30%
Improvement Value:$1,360,500
70%
Total Assessment$1,951,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,968+5.9%
2024$49,061+3.1%
2023$47,597+1.2%
2022$47,035+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,141,677

From:

To:

Sq Ft3,896DeedBook 6288, Page 1018Recorded6/12/2017

Property Sale

Sale
$2,350,000
DeedBook 4324, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1922