Skip to content

189 South Harrison StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1910

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 28, 2016

Property Information

Block11001
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page110

Building Details

Building Class47
Description2S F 2G
Dwellings2
ZoningR5
Sq Footage2,084
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$361,000
61%
Improvement Value:$232,000
39%
Total Assessment$593,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,792+5.9%
2024$14,908+3.1%
2023$14,463+0.8%
2022$14,351-3.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910