Skip to content

367 Herrontown RdPrinceton, NJ 08540

Built 1976

Owner
---
Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
May 15, 2025

Property Information

Block1301
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,640
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$385,000
60%
Improvement Value:$253,300
40%
Total Assessment$638,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,998+5.9%
2024$16,047+3.1%
2023$15,568-5.2%
2022$16,415+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000
Sq Ft2,640DeedBook 6593, Page 433Recorded6/10/2025

Property Built

Built

Year Built: 1976