Skip to content

61 Autumn Hill RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1983

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Sep 6, 2018

Property Information

Block1301
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18
Description1SFB
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,656
Acreage2.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,800
58%
Improvement Value:$334,700
42%
Total Assessment$790,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,051+5.9%
2024$19,873+3.1%
2023$19,280+0.8%
2022$19,130-3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$865,000

From:

To:

Sq Ft2,656DeedBook 6343, Page 1423Recorded10/5/2018

Property Sale

Sale
$772,375
DeedBook 6129, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1983