Skip to content

93 Autumn Hill RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2020

Property Information

Block1301
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SFR&GB
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,687
Acreage1.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$449,500
58%
Improvement Value:$326,000
42%
Total Assessment$775,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,402+6.0%
2024$19,246+2.8%
2023$18,723+0.8%
2022$18,575-2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 3122, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1980