Skip to content

465 Herrontown RdPrinceton, NJ 08540

Built 1998

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Apr 28, 1999

Property Information

Block1301
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page13

Building Details

Building Class20
Description2SFR2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,200
33%
Improvement Value:$664,200
67%
Total Assessment$984,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,215+5.9%
2024$24,748+4.5%
2023$23,675+4.5%
2022$22,646+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000
DeedBook 3671, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1998