Skip to content

217-231 S Stanworth DrPrinceton, NJ 08540

Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block14.01
Lot2
QualifierD15
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description9 OF 152 UNITS
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,000
30%
Improvement Value:$910,000
70%
Total Assessment$1,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,619+5.9%
2024$32,682+3.1%
2023$31,707+0.8%
2022$31,460+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0