Skip to content

326 Ridgeview RdPrinceton, NJ 08540

Built 1978

Last Sale Price
$288,304
Last Sale Date
Jan 16, 2014

Property Information

Block2001
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SFRCONTEMP
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage2,245
Acreage1.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$467,500
69%
Improvement Value:$207,700
31%
Total Assessment$675,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,981+5.9%
2024$16,975-0.1%
2023$16,988-4.0%
2022$17,702+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$288,304

From:

To:

Sq Ft2,245DeedBook 6186, Page 1088Recorded1/21/2014

Property Sale

Sale
$865,000

From:

To:

Sq Ft2,245DeedBook 6186, Page 1083Recorded1/21/2014

Property Built

Built

Year Built: 1978