Skip to content

187 Highland TerracePrinceton, NJ 08540

Built 1996

Last Sale Price
$2,100,000
Last Sale Date
Jun 18, 2013

Property Information

Block2001
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page20

Building Details

Building Class20
Description2SBR3G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage5,950
Acreage1.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$659,000
40%
Improvement Value:$1,003,300
60%
Total Assessment$1,662,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,267+5.9%
2024$41,790-5.3%
2023$44,112+0.8%
2022$43,768+2.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,100,000
DeedBook 6172, Page 1489

Property Sale

Sale
$1,295,000
DeedBook 3075, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1996