Skip to content

37 Heather LanePrinceton, NJ 08540

Built 1957

Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
Mar 29, 2018

Property Information

Block202
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page2

Building Details

Building Class19
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,132
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,000
47%
Improvement Value:$466,200
53%
Total Assessment$879,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,886+20.4%
2024$19,013+26.5%
2023$15,027+0.8%
2022$14,910+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$755,000

From:

To:

Sq Ft2,132DeedBook 6321, Page 1997Recorded4/3/2018

Property Built

Built

Year Built: 1957