Skip to content

43 Woodland DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$719,000
Last Sale Date
Jul 12, 2016

Property Information

Block5402
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,466
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,000
59%
Improvement Value:$243,400
41%
Total Assessment$587,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,642+5.9%
2024$14,767+3.1%
2023$14,327+0.8%
2022$14,215+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$719,000

From:

To:

Sq Ft2,466DeedBook 6257, Page 357Recorded7/29/2016

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 3842, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1954