Skip to content

536 Cherry Valley RdPrinceton, NJ 08540

Built 1959

Owner
---
Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jan 24, 2025

Property Information

Block202
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page2

Building Details

Building Class19
Description1 SF 2 G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,064
Acreage1.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$438,000
49%
Improvement Value:$456,000
51%
Total Assessment$894,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,807+5.9%
2024$22,475+3.1%
2023$21,805+0.8%
2022$21,635+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft4,064DeedBook 6581, Page 999Recorded1/29/2025

Property Built

Built

Year Built: 1959