Skip to content

28 Bouvant DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1983

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Jul 27, 2012

Property Information

Block2301
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,850
Acreage2.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$495,500
55%
Improvement Value:$398,000
45%
Total Assessment$893,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,794+5.9%
2024$22,463+3.1%
2023$21,792+0.8%
2022$21,623-3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000
DeedBook 6155, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1983