Skip to content

161 Balcort DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 11, 2005

Property Information

Block2402
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage1.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$508,300
64%
Improvement Value:$288,300
36%
Total Assessment$796,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,213+5.9%
2024$20,027-2.7%
2023$20,588+0.8%
2022$20,427+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965