Skip to content

72 Balcort DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1964

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
May 31, 1990

Property Information

Block2402
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$515,000
70%
Improvement Value:$224,800
30%
Total Assessment$739,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,701+5.9%
2024$18,599-3.2%
2023$19,210+0.8%
2022$19,060+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 2529, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 1964