Skip to content

164 Balcort DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$1,595,000
Last Sale Date
Jun 20, 2025

Property Information

Block2402
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,124
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$515,000
62%
Improvement Value:$316,600
38%
Total Assessment$831,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,146+5.9%
2024$20,906-2.8%
2023$21,502+0.8%
2022$21,335+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,595,000
Sq Ft3,124DeedBook 6595, Page 508Recorded6/26/2025

Property Sale

Sale
$980,000

From:

To:

Sq Ft3,124DeedBook 6289, Page 1723Recorded6/22/2017

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 6152, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1965