Skip to content

8 Balcort DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1968

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Nov 23, 2004

Property Information

Block2402
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page24

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$515,000
57%
Improvement Value:$382,400
43%
Total Assessment$897,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,898+5.9%
2024$22,561-9.1%
2023$24,822+0.8%
2022$24,628+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$815,000
DeedBook 4932, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1968