Skip to content

137 Balcort DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1958

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 8, 1989

Property Information

Block2402
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$515,000
69%
Improvement Value:$231,200
31%
Total Assessment$746,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,871+5.9%
2024$18,759-3.4%
2023$19,419+0.8%
2022$19,268+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 2496, Page 985

Property Built

Built

Year Built: 1958