Skip to content

204 Bertrand DrPrinceton, NJ 08540

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2009

Property Information

Block3202
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage3,016
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$501,000
60%
Improvement Value:$338,200
40%
Total Assessment$839,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,098+6.0%
2024$20,847+3.1%
2023$20,218+0.8%
2022$20,059+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970