Skip to content

174 Bertrand DrPrinceton, NJ 08540

Built 1970

Last Sale Price
$1,613,000
Last Sale Date
May 24, 2024

Property Information

Block3202
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2SBRFR2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage3,104
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$506,000
57%
Improvement Value:$388,300
43%
Total Assessment$894,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,815+5.9%
2024$22,483+3.1%
2023$21,812+1.0%
2022$21,591+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,613,000
Sq Ft3,104DeedBook 6558, Page 695Recorded6/4/2024

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 6155, Page 1983

Property Built

Built

Year Built: 1970