Skip to content

33 Stuart ClosePrinceton, NJ 08540

Built 1972

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Dec 6, 2016

Property Information

Block3302
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page33

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,406
Acreage2.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$648,300
65%
Improvement Value:$351,100
35%
Total Assessment$999,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,444+5.9%
2024$24,964+3.1%
2023$24,219-7.2%
2022$26,100-7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

Sq Ft3,406DeedBook 6270, Page 616Recorded12/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 1972