Skip to content

4801 Province Line RdPrinceton, NJ 08540

Built 1969

Last Sale Price
$930,000
Last Sale Date
Aug 28, 1998

Property Information

Block3302
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page33

Building Details

Building Class21
Description2SFS2G
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage5,690
Acreage2.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$757,300
40%
Improvement Value:$1,136,400
60%
Total Assessment$1,893,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,429+5.9%
2024$47,608-0.9%
2023$48,036+0.8%
2022$47,662-3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$930,000
DeedBook 3452, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1969