Skip to content

32 Finley RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1969

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Aug 8, 2013

Property Information

Block3302
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page33

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,728
Acreage2.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$611,300
60%
Improvement Value:$409,900
40%
Total Assessment$1,021,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,195+5.9%
2024$25,673+5.4%
2023$24,361+22.0%
2022$19,972-9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$865,000

From:

To:

Sq Ft2,728DeedBook 6176, Page 1107Recorded8/15/2013

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 4989, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1969