Skip to content

15 Finley RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2014

Last Sale Price
$1,900,000
Last Sale Date
Dec 18, 2014

Property Information

Block3304
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page33

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage6,519
Acreage2.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$684,800
39%
Improvement Value:$1,068,000
61%
Total Assessment$1,752,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,677+5.9%
2024$44,065+3.6%
2023$42,548+0.8%
2022$42,217-3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,900,000

From:

To:

Sq Ft6,519DeedBook 6212, Page 1754Recorded2/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 6170, Page 1214