Skip to content

1772 Stuart Rd WestPrinceton, NJ 08540

Built 1964

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Jun 14, 2019

Property Information

Block3304
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,901
Acreage2.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$655,800
68%
Improvement Value:$314,500
32%
Total Assessment$970,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,839+9.9%
2024$23,511-0.2%
2023$23,568+0.8%
2022$23,384+10.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,050,000

From:

To:

Sq Ft2,901DeedBook 6371, Page 824Recorded6/21/2019

Property Sale

Sale
$928,813

From:

To:

Sq Ft2,901DeedBook 6234, Page 439Recorded11/18/2015

Property Sale

Sale
$926,400

From:

To:

Sq Ft2,901DeedBook 6205, Page 202Recorded10/28/2014

Property Sale

Sale
$1,050,000
DeedBook 3857, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1964