Skip to content

539 Pretty Brook RdPrinceton, NJ 08540

Built 1720

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jul 22, 2014

Property Information

Block3304
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page33

Building Details

Building Class18
Description2S F
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,812
Acreage2.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$706,800
73%
Improvement Value:$261,200
27%
Total Assessment$968,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,109+5.9%
2024$25,593+3.1%
2023$24,829+0.8%
2022$24,636-2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft2,812DeedBook 6198, Page 1192Recorded7/29/2014

Property Built

Built

Year Built: 1720